BLOG

çiğ et

Hesaplı Kasap Çiğ Ürünler - Hangi Et Hangi Yemekle

Köfteci Yusuf Hesaplı Kasap’a geldiniz; karşınızda çeşit çeşit çiğ et, aklınızda şöyle güzel, bir et veya et yemeği pişirmek var. Peki, acaba sizin yemeğinize hangi et daha uygun olur? E hadi buyurun yazımıza, ziyafet var desenize akşama.

Kıymalı Tencere Yemekleri

Kıymalı Tencere yemeklerinde dananın/kuzunun gerdan veya göğüs (döş) bölgesinden çekilen kıymalar tercih edilir. Gerdan bölgesinden elde edilen kıymayı, az yağlı orta yağlı veya yağsız olarak tercih edebilirsiniz. Göğüs (döş) bölgesinden elde edilen kıyma ise daha yağlı ve yüksek lezzetlidir.

İpucu: Özenle seçilmiş çiğ etlerle hazırlanan, lezzet garantili kıymalı tencere yemekleri için Hesaplı Kasap’ı tercih edebilirsiniz.

Köfte / Burger Köftesi

Köfte yapımında, dananın/kuzunun göğüs (döş) bölgesinden çekilen kıymalar tercih edilir. Bu bölgedeki etlerin yağ oranı yüksektir ve özellikle burger köftesi yapımında farklı baharatlarla lezzetlendirme yapmanıza gerek kalmaz. Köftelerinizi dana/kuzu karışık kıymalarla da hazırlamayı tercih edebilirsiniz.

Dipnot: Köfteci Yusuf ve Hesaplı Kasap’ta satışa sunulan köfteler, dana ve kuzu kıymasının ideal karışımından hazırlanır.

Etli Sulu Yemekler

Etli güveç, kuru fasulye, nohut vb. etli yemeklerde kuşbaşı et tercih edilir. Bu tarifleri hazırlarken Hesaplı Kasap’tan sotelik kuşbaşı et isteyebilirsiniz. Sotelik kuşbaşı et dananın/kuzunun gerdan ve but bölgesi arasında kalan bölgeden hazırlanır.

Kızarmış Izgara Et

Tavada, ızgarada tercihen az-orta pişmiş, sulu ve lezzetli bir et yemek istiyorsanız seçenekleriniz çok geniş. Kızarmış etinizi, bonfile, antrikot, pirzola, kontrfile, t-bone, küşleme, külbastı olarak tercih edebilirsiniz. Bu etlerin dananın/kuzunun hangi bölgesinden elde edildiğine bakarak, damak tadınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Bonfile Bonfile, şimdilerdeki meşhur adıyla lokum, dananın sırt kısmında bulunan ve az çalışan bir kas dokusudur. Yağı azdır ve yumuşak bir ettir.

Kontrfile Kontrfile de dananın sırt kısmındaki bölümden elde edilir. Bonfileye göre daha sert bir ettir. Bu nedenle pişirmeden önce marine edilmesi tavsiye edilir.

Antrikot Özel olarak dinlendirilmiş Hesaplı Kasap Antrikotu, kontrifileden daha yumuşak bir dokuya sahiptir ancak bonfile kadar da yumuşak değildir. Dananın gerdana yakın sırt bölgesinden çıkarılır, yağlıdır.

Dana Pirzola Dana pirzola antrikotun kemikli halidir. Kemikli olduğu için pirzola olarak adlandırılır.

Küşleme Hesaplı Kasap’ta özenle hazırlanan küşleme, kuzunun sırt kısmından elde edilen bonfile etidir. Yumuşacık ve sinirsiz bir parçadır. Dipnot: Küşleme hassas bir çiğ et olması sebebiyle sadece Hesaplı Kasap’larda satışa sunuluyor.

Kuzu Pirzola Küşleme kadar yumuşak olmasa da kuzunun en yumuşak kısımlarından biridir. Kuzu pirzola kuzunun sırt kısmından elde edilir.

Külbastı Kuzunun but kısmından çıkarılan kemiksiz bir ettir.

Dipnot: Tariflerinizde kullanacağınız tüm çiğ et ürünlerini, Köfteci Yusuf Hesaplı Kasap’tan temin edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları